Strop v Pretorski palači
V koprski Pretorski palači sem gledala (zopet) gor. . . . . . .
V koprski Pretorski palači sem gledala (zopet) gor. . . . . . .
Pasar, torej izdelovalec praktičnih okrasnih kovinskih predmetov iz (navadno neželeznih) kovin, Anton Pirnat je bil eden najtesnejših Plečnikovih sodelavcev obrtnikov. Zato mu je veliki arhitekt narisal načrt za stanovanjsko hišo, ki so jo zgradili na lokaciji požganega Prosvetnega doma orlov, s krasnim razgledom v dolino. Tudi ob megli. Pasarska dela je seveda izvedel sam Pirnat.…
Dvorec Dornava je eden najpomembnejših spomenikov baročno posvetne umetnosti pri nas in zato zaščiten kot spomenik državnega pomena, a na žalost ni deležen nujno potrebne obnove. Večji del današnjega dvorca so postavili po naročilu grofa Franca Antona Sauerja in njegove žene Marije Ane, na prelomu iz 17. v 18. stoletje. Poleg krasne arhitekture, takrat so…
Bilo je še vroče, ko smo si ogledali lansko leto postavljen doprsni kip Stanku Čurinu, legendi slovenskega vinogradništva in vinarstva, v aleji velikanov pred Gradom Ormož. Nato pa smo si z vodnico pogledali še prenovljeni ormoški muzej v prostorih grajske pristave. . . V muzeju imajo kar nekaj zanimivih kipov iz romanskih časov, spodnja moška…
Na dvorišču Bistriškega gradu nam je nagrajeno kulinarično jed Slovenske Bistrice, v okviru Interreg projekta Inspiracija, predstavila njena kreatorka Pija Debeljak. Sladka zajemalka je postrežena v ročno izdelani keramični skodelici, nekakšni zajemalki, ki je bila nekoč nepogrešljiv osebni predmet.
Septembra smo v Slovenski Bistrici obiskali KeramikArt, festival industrijske dediščine. Po predstavitvi tradicionalne izdelave glinenih izdelkov, tako na električnem kot nožnem vretenu, je sledil pravi spektakel. Člani rokodelske zadruge so svoje izdelke žgali v raku tehniki, japonski tehniki iz 16. stol, ki se je razvila hkrati z obredom pitja čaja. Tradicionalno bi izdelek po žganju…
Verjetno bi bilo čisto legitimno reči tudi taborček, saj je tabor Cerovo, v obleganih časih, branil največ nekje 250 civilistov in 60 branilcev, ki so zavzemali položaje na lesenem obrambnem hodniku. In streljali skozi strelne line. Menda so za boj proti Turkom kdaj uporabili tudi čebele, ki so jih zaprli v slabo zbit zabojček, te…
V bližini Grosupljega, skozi in v okolici vasi Cerovo, poteka prijetna, 5 km dolga, naravoslovna učna pot Po sledeh vodomca. Začne se v centru vasi, kjer je tudi (brezplačno) parkirišče, nekaj metrov stran pa izjemno poučna in zabavna tabla z opisi, slikami in posnetki ptic. Ena izmed prvih postaj je Vodomčev gaj, kamor smo bili…
Četudi za vasico Gradež slišite drugič, ta ponuja več zanimivosti. Tokrat predstavljam, po sušilnici sadja, še zbirko starega orodja in še česa. Nahaja se kakopak v kozolcu. Ena prvih stvari, ki nam je padla v oči, morda pa je bila tam nastavljena ravno zaradi tega, je bila sobna toaleta. To je stol z luknjo in…
O sušilnicah kot samostojnih poslopjih je pisal že Valvazor, mi pa smo si na Gradežu, nedaleč od Turjaka, ogledali vaško sušilnico sadja iz leta 1938, ki jo še vedno uporabljajo. Očiščeno in narezano sadje namestijo v lese, to so nekakšni predali iz mreže iz šibja, leskovih viter ali smrekovih letev. Na vsako dajo nekje 30…