Ljubljanska snežaka
.
Le nekaj je še razvalin nekoč mogočnega gradu z najmanj štirimi imeni in izjemno lokacijo nad reko Reko, kar se lepo vidi na spodnji, izposojeni fotografiji. . . .. . .
Tudi ob sivih dneh se najde nekaj barv. Slikano na ljubljanskem delu Ljubljanskega barja. V teh časih, ko ga delimo. …….
Zime so kot nalašč za obisk jam. Če je to seveda mogoče. Naš obisk Županove jame, smo z društvom ARGOS, izvedli že poleti. Jama ni velika, se mi je pa v eni dvorani prikazalo nekaj škratov. Ali je spodnji kapnik želel iz jame zbežati in so ga ujeli in pribili na steno kot zgled ostalim,…
Tisti nesrečni stadion, ki bi se moral borit za mesto na UNESCO seznamu, a žalostno propada. Jože Plečnik ga je zasnoval že leta 1923, a se je zaradi finančnih težav zelo počasi gradil in pravzaprav nikoli ni bil v celoti zgrajen. Med drugim so denar zanj zbirali tudi s pomočjo srečelova, o katerem sem že…
Bil je topel jesenski dan, ko sem obiskala kostnico s spomenikom v Dražgošah. Tja me je vleklo predvsem zaradi kipov, ki so narejeni v prepoznavni Batičevi maniri. Kipar Stojan Batič je za ta glomazni spomenik ustvaril kar tri kipe. Dva kipa sta razgibani množici ljudi, s pestmi, puškami, jasnimi gestami in mimikami obrazov, ki stojijo…
Tja so namreč leta 2017 postavili spominsko obeležje, ki naj bi nas spominjal nanj. “Kot talec pred zidom” je skrit v Foersterjevem vrtu za Filozofsko fakulteto. Obeležje sta umetnika Nika Oblak in Primož Novak oblikovala kot odprto knjigo.
Vsi poznate ljubljanski Nebotičnik. V tridesetih ga je zgradil arhitekt Vladimir Šubic, fasado pa v 6. nadstropju krasi 4-metrski kip ženske figure, v prihodnost zazrte Genije, kiparja Lojzeta Dolinarja. Ta nebotičnik je v tej zgodbi “ta velik,” saj nedaleč stran, na Igriški ulici, stoji stavba, zgrajena ob istem času, ki se jo je prijelo ime Mali…
Reciklaža ni nekaj novega, ampak jo človeštvo pridno uporablja že tisočletja. Tudi v prestolnici imamo nekaj takih primerov. Pisala sem že o premikajočem mostu in portalu z zanimivo zgodovino, če omenim le dva ljubljanska primera ponovne uporabe izpred stotih let. Tokrat predstavljam ograjo. Ograja ob Gerberjevem stopnišču, nad vhodom v Makalonco, je nekoč stala drugje.…