Ljubitelji pršuta se lahko odpravite na obisk v sosednjo Avstrijo, kjer so v zadnjem desetletju ustvarili lepo zgodbo in, tako so rekli vsi prisotni jedci, vrhunske mesnine.
V podjetju Vulcano, v kraju Auersbah vzredijo nekje 6000 prašičev na leto in zaposlujejo skoraj 50 ljudi, med njimi tudi Slovenca Ivana, ki nas je popeljal po posestvu.
.
Njihova filozofija je dokaj preprosta: vesel prašiček in skrbna priprava mesnin.
Veliko pozornost namenjajo skrbi za živali, kar vključuje izbiro plemenitih prašičkov, hranjenje z visokokakovostno krmo (in občasnim priboljškom v obliki “svinjskega” piva), udobne svinjake ter kdaj pa kdaj tudi predvajanje Mozartove glasbe.
Ravno tako skrbni so pri izdelavi mesnin. Če ste ob zadnji objavi s Krasa pogrešili burjo, naj vas potolažim, da je pri Avstrijcih drugače. Pršuta sicer ne sušijo na burji, ampak zgolj na zraku ob ugodnih, hladnejših, vremenskih razmerah.
Poleg predanosti kakovostni proizvodnji, znajo svoje delo zelo dobro unovčiti tudi v turistične namene.
.
Napisi na razlagalnih tablah in vodenje so tudi v slovenskem jeziku!
Poleg ogleda vam v Vulcano Schinkenmanufaktur pripravijo še degustacijo.
.
Ne jeste svinjine?
Za razliko od gostiln na naši strani meje se vam zaradi tega ne bodo posmehovali, ampak vam bodo brez komentarja, zavijanja z očmi ali privzdigovanjem obrvi postregli krožnik z odličnim, ampak res odličnim, krožnikom domačih sirov iz okolice. Vseh starosti in oblik.
In kar je najlepše, z Vulcanom diha cela dolina. Sodelujejo!
Iz sodelovanja ni nastalo le Vulcano vino, svinjsko kraft pivo in druga množica izdelkov, ki jih lahko vidite v predstavitveni špajzi in kupite v trgovini, območje je bilo namreč pred nekaj desetletji eno najrevnejših predelov Avstrije, sedaj pa ga uvrščajo med bolj uspešne.