Še ena luštna točka v opevanem končku Jadranske obale me je od nekdaj vabila k obisku, namreč izviri reke Timava. Pomembna postojanka za ladje že v t.i. grških časih, kjer so si ladje napolnile rezervoarje pitne vode, je danes le manjša turistična točka na katero opozarja dvojezična italijansko – slovenska tabla. Kljub dobremu namenu je v slovenščini napisan IZLIV namesto IZVIR. Kar se je izkazalo za izjemno simpatično napakico. Če je izliv dol, je izvir gor in tako sva z mojo družbico zavila naravnost v zaščiteno območje vodnega zajetja, ki je dejansko nad najbolj znanim izvirom. Na široko odprta vrata so vabila in midva sva se odzvala. Malce sva se potikala naokoli in prišla do prav simpatičnih rimskih ostankov (Fons Timavi) z ohranjenim mozaikom! Kmalu za tem naju je zagledal nek delavec in naju začudeno in prijazno vrgel ven 🙂 In ja, izliv na tabli je bil dejansko izvir. Tole je fotka enega izmed izvirov.
Morda tale izliv ne zgleda najbolj spektakularno, ampak tamle zadaj pod skalo prihaja ta hladna, modrozelena voda, ki ustvarja prijetno klimo. Ko pobegnemo iz sončne pripeke v zavetje dreves, ki obdajajo vodo, temperatura pade za kakih 7°C. Ne-le nam, tudi komarjem se nariše nasmeh na ustnice, ko pridemo v okoliš njihovega domovanja. In že smo servirani …
Še malce linkov: enka, dvojka in Wiki ter satelitski posnetek.
Ej tjasulja, tle na s. primorskem je se fuuuul lepih stvari za poslikat in kaj o tem napisat. Da o Krasu ne govorimo!
Vabljena v nase kraje se kej. 😉
Si pa kar pogosto na nasem koncu. 🙂 ustavi se kdaj se na Krasi!
Dvojnemu povabilu na Kras se pa res ne morem odreči! Kam še posebej predlagata??
Si šla pogledat v Villagio del pescatore/ Ribiško vas?
Meni je zelo zanimiva…
Nisem!! Sploh nisem poznala. To je to, ne? http://vodnik.kras-carso.com/?id=156&oblika=OPISI&isci=
Definitivno grem pogledat!!
Nahajališče dinozavrov ?? 😀
Meni so najbolj zanimive kakšne “od boga pozabljene” vasice. Najlepše si je vzet dan pa s kolesom raziskovat. Recimo Sveto je meni vsec, kaksna Gabrovica, cesta Gorjansko-Sela-Kostanjevica, …
Komaj cakam, da se v petek resim izpita in grem na en giro – lahko se kaj oglasis, pa se zmenimo. 🙂
Tjaša, to je to… sredi vasi je tudi en mali “muzejčič”, kjer nekaj piše o tem dinozavru Antoniu, pa kup letakov s turistično ponudbo, načrti sprehajalnih poti v okolici itd. dobiš tam, vstop je prost…
Krtek; meni so na Krasu za kolesarnjenj najljubše poti med gmajnami… enkrat so jih celo označili in izdali en zemljevid…
lepa je pot od Komna, mimo Dovc, Grižnika, čez hrib Golec (ali nekaj takega), pa potem mimo Lukovca, k lovski koči Kobjeglava/Tupelče in nato spet v KOmen…
http://vodnik.kras-carso.com/?id=127&oblika=OPISI&isci=
Ali pa okoli Volčjega grada… ma, nešteto možnosti…
še dva linka:
http://www.volcjigrad.com/mambo/content/view/103/54/
http://www.mtbture.com/tura_celotna.php?id=137
Ja, teh poti je res polno in vsako leto si recem, da jih bom bolje raziskal. Tisti zemljevidek imam, ampak je za moje pojme precej slab…
ma, ja, moraš poznat kraje…
saj izgubit se verjetno ne moreš 😉
še to, potem bom tiho:
http://www.pliskovica.si/kolesarski%20izleti.html
http://www.pliskovica.si/kolesarski%20izleti.html
na strani pliskovica.si, v rubriki kolesarski izleti imaš še nekaj predlogov (ne morem prilepit linka???)
Oj, ful hvala za vse ideje, še dobro, da je tu poletje 😉 poročam o svojih obiskih.
Lep kotiček, sploh preden so ga Italjancoti zazidal in začel izkoriščat vodo, ki je izliv reke Reke. Iste tiste, ki ponikne v Škocjanske jame in priteče ven na dnu kraške planote kot Timav, najkrajša reka v Italiji. Zadepresiram, ko se peljem mimo ogromne papirnice tam zraven, ki bi z lahkoto s(r/t)ala kod drugod, pa so jo sem nabili po pripojitvi teritorija Italiji po 2.sv.v. Za vedno zas*al najlepši naravni ekosistem daleč okoli samo za to, ker je ta prostor od pamtiveka slovenski. Sv. Štivan, kjer so izviri vode, je bil v rimskih časih važno pristanišče, kasneje pa slovenska ribiška vas, v stalnem fajtu z Benečani in tako. Žal je šlo vse k vragu med brutalnim obstreljevanjem območja konec 1.sv.v. Na to opominja velika cerkev tam v gošči, ki je vidno po polovici dograjena/restavrirana.
Ribiška vas par km vzhodno po obali je nastala po 2.sv.v, ko so na italijansko stran masovno pribežali italijanski begunci iz Istre in dobili nov dom na drugi strani zaliva. V bistvu je teritorij med Tržičem in Barkovljam bil stoletja slovensko morje z avtohtono ribiško in kamnoseško kulturo. Cca 80-20 je bilo tu razmerje med Slovenci in drugimi. Mesta, ki so danes slovenska Obala, pa so bila včasih beneška mesta s slovanskim kmečkim zaledjem.
koxi, se podpišem pod tole.
Mojcej, šele danes, sem dojela, da je tvoje komentarje vrglo v ‘awaiting moderation’!?
Prečekiram linke!