Izjava “Prepovedano fotografiranje!” med obiskom turističnih novinarjev, ni ravno naletela na odobravanje. Pravijo, da je objekt in del območja še vedno posebnega pomena, kjer je zatorej omejeno gibanje in potemtakem prepovedano zajemanje slikovnega materiala.
Lokacija? Skrivna.
Objekt? Bunker Škrilj!
Obiskali smo bunker iz petdesetih let, ki so ga pred kratkim odprli za organizirane skupine. Gre za drugi, manjši bunker, kot je tisti v 17 km oddaljeni Gotenici, ki je bil zgrajen, v primeru vojne nevarnosti, za zaklon takratnega političnega, partijskega in vojaškega vodstva.
Bunker pri Škrilju je dislocirana enota, ki naj bi služil, seveda v primeru vojne nevarnosti, kot komunikacijski center.
Bunker se nahaja 80 m pod površjem ter sestoji iz nekaj sob, kuhinje, komandne sobe, kopalnice, strojnice in morda še česa, povezanih s približno 500 metrov hodnikov. Vhod v je skozi nekakšna garažna vrata, na koncu bunkerja pa obstaja tudi zasilni izhod po lestvi navzgor.
Skoraj nedotaknjene so v bunkerju številne, za tisti čas vrhunske, telekomunikacijske in prezračevalne naprave, poskrbljeno je tudi za lastno proizvodnjo električne energije z dvema dizelskima motorjema s podmornic.
Verjeli ali ne, poleg kuhinje je vir naravne vode!
Vse to bi ekipi v bunkerju omogočilo preživetje brez zunanje pomoči tudi do 100 dni.
Nam so dovolili le slikanje hodnika in komandne sobe, kjer smo, pod Titovo sliko, spregovorili o zagonu turizma v regiji..