Četudi ime Claustra Alpium Iuliarum zveni nekoliko strašljivo, v resnici pomeni le zaporo preko Julijskih Alp. A ta pravzaprav ne poteka čez današnje Julijske Alpe, saj so antični geografi s tem terminom poimenovali širše območje med Oglejem, Trstom in Ljubljano. Sistem zapor, gre za kombinacijo daljših in krajših zidanih obrambnih struktur ter izrabo razgibanega gorskega terena, se razteza med Reko na Hrvaškem in Posočjem v Sloveniji. Zaradi naravnega okolja zid tudi ni en sam in dolg, kot je slabi dve stoletji starejši Hadrijanov zid v Veliki Britaniji.
Že kar nekaj časa nazaj sem se udeležila projekta Claustra+, ko smo obiskali večino od približno (številka se spreminja) dvajsetih točk, kjer je zid viden. Začeli smo v Reki, med ostanki zgradbe vojaškega poveljstva, ki so mu v Tarsatiki, antični Reki, rekli principij.
Spodaj fotografiran monumentalni lok danes razlagajo kot vhod v principij.
Nad Reko smo obiskali Solin pri Kostreni, kjer je prekrasen razgled na Reko s celotnim zalivom ter
konservirano obzidje, ki je bilo široko 2 metra in je imelo 3 štirioglate stolpe. Na zgornji fotografiji je sredinski stolp, ki je bil edini prehoden, saj ima ozek prehod za eno osebo tudi na zunanji stranici.
V drugi smeri, ravno tako nad Reko, sta najdišči Studena (fotografija zgoraj), z delno rekonstruiranim zidom, in Jelenje na Grobničkem polju (fotografija spodaj), kjer so ostanki zgolj prezentirani. Kljub temu se lepo vidi zasnove stolpov, le dostopnost je slabša.
Dve najdišči sta danes prav na državni meji. O zidu, ki je v obliki podkve, med Prezidom in Babnim poljem, sem že pisala.
Na enih delih je ta komaj viden (zgoraj), prav na meji pa so brez zgodovinskih sentimentov vanj zabili bodečo žico.
Na poti med Reko in Trstom je, še na hrvaški strani, Gradina nad Pasjakom. Tu je lepo viden del utrdbe,
pa tudi zidu se da lepo slediti.
.
V Sloveniji smo obiskali Lanišče, kjer je utrdba skoraj kvadratne oblike rekonstruirana.
.
Zadnja obrambna linija na najvišji točki nekdaj glavne rimske ceste Emona – Castra (Ljubljana – Ajdovščina) je trdnjava Ad Pirum, ki je bila ena najpomembnejših točk v obrambnem sistemu Claustre Alpium Iuliarum.
.
V okviru arheološkega parka so postavljene tudi razlagalne table, v stavbi je na ogled muzejska razstava, v okolici pa poteka arheološka pot.
Ostale lokacije zida so malček manj spektakularne, predvsem zato, ker zid ni očiščen, ni prezentiran ali kaj podobnega. Najdaljši odsek zidu v sklopu zapornega sistema CAI je Ajdovski zid pri Vrhniki, ki deloma poteka po občinski meji med Vrhniko in Logatcem.
Nedaleč od slapu Kobilji curek, pri Gradišču pri Robu, je zid viden kot majhna terenska guba.