Cueva de la Pileta ali jama Pileta se nahaja v gorskem predelu province Malaga v Andaluziji v Španiji v naravnem parku imenovanem: Sierra de Grazalema (klik do zemljevida). Podobno kot pri nas, v tistem delu prevladujejo apnenci, zato je lahko nastalo zakraselo površje. Sama jama za povprečnega Slovenca z geološkega vidika ni preveč posebna, dolga nekaj več kot 3 km. Posebno pa jo delajo jamske slikarije.
Pogled izpred jame na okolico.
vhod v jamo
Človeške ostanke so našli zgolj v prvem kilometru. Prvih 200 metrih so uporabljali za življenje, globlji in bolj izolirani predeli jame pa so bli namenjeni magičnim in žrtvenim ritualom.
Prvi prebivalci jame so tu živeli v paleolitiku, pred približno 10 in 30 tisoč leti. Gre za zgodnjega modernega človeka ali zgodnjega Homo sapiens sapiens, imenovanega tudi Cro-Magnon. Predvidevajo, da so živeli v skupinah po 10 do 15 posameznikov. Bili so lovci in nabiralci in so v jamah živeli sezonsko.
Zadnji prebivalci jame Pileta so bili taki, kot smo mi. Tam so živeli pred 3500 do pred 8000 leti, v skupinah po približno 40 posameznikov. Ukvarjali pa so se s kmetijstvom.
Notri, žal, nisem smela fotografirati, si pa lahko risbe ogledate na tejle povezavi (klik).