Ernest Ranglin @ Cankarjev dom
Drugi koncert iz cikla “Glasbe sveta” nam je pripeljal botra ska glasbe Ernesta Ranglina. Gallusova dvorana je bila sicer manj kot polovično zasedena, a procentualno gledano je bila udeležba na koncertu “žive legende jamajških godb” še vedno precej večja, kot bo verjetno udeležba na prihajajočih volitvah. Ne gre pa zanemariti dejstva, da je 79-letni Ranglin privabil precej bolj pisano publiko, kot je to značilno za naš največji hram kulture.
Prva polovica rednega dela koncerta, kar je bilo natanko štiri kompozicije, je brez besed minila ob preigravanju štirih odličnih glasbenikov, od katerih sta izstopala predvsem dva. Že omenjena jamajška legenda ter pianist Alex Wilson sta se ves čas prepletala in glasbeno dopolnjevala. Zvoki roots reggae in ska so ob odlični električni kitari in nič manj virtuoznemu preigravanju obeh klaviatur, poleg klavirja je Alex obvladoval še električne klaviature, delovali tudi jazzy. Zvezda večera je prve besede publiki namenila šele pred peto skladbo, rekoč, da je na vrsti njegova najljubša Marleyeva skladba. Sledil je Lively up yourself, nato pa še par skladb in kvartet je že odšel z odra. Skladbe so bile dolge vsaj 10 min, vse pa so bile predvsem preplet obeh glasbil s tipkami in kitare s solidno boben’n’bas ritmično podlago izpod prstov basista Nicka Cohena in bobnarja Franka Tontoha. Spodaj podpisana bi si občasno morda želela več tolkal, pa tudi kakšen solo vložek basista ne bi prav nič škodil.
Bis so začeli z veselo This times, gre za skladbo z nekaj let starega albuma Surfin’, ki je sedečo publiko, v sicer precej (dobesedno) hladni dvorani nekoliko ogrela. Druga skladba bisa nam je (le) prinesla solo nastop tolkalista, med drugimi pa je bilo v poplavi melodij slišati še znameniti Rudie can’t fail in celo country skladbo Oh Suzana, s katero se je Ernest poigraval že v sredini koncerta. Koncert se je zaključil hitro, odsekano, kot tudi že vse skladbe poprej, le nekaj trenutkov kasneje pa so nas iz karibske zasanjanosti prebudile močne dvoranske luči, ki so naznanjale povratek v zimo.