Sprehod po Velenju je privlačen tudi zaradi množice kipov, ki krasijo mesto. Primat ima že opisani kip Tita.
Kipar Stojan Batič ima v mestu kar sedem kipov, vključujoč osrednji relief kulturnega doma. Na Trgu mladosti pred Šolskim centrom Velenje stoji njegova skulptura mladenke in mladeniča Ob knjigi.
Ob Titovem trgu stoji visok Batičev kip Onemele puške iz sedemdesetih let, ki je posvečen 668 padlim borcem in žrtvam fašizma v občini Velenje. Spomenik predstavlja simbol miru z navzdol obrnjenimi tremi puškami, ki v spodnjem delu prehajajo v kompozicijo moških in ženskih figur in stoji na valjastem podstavku, obdanem z lovorovim vencem, polnim simbolov NOB in socializma.
Za rdečo zgradbo iz zgornje slike, Ljudsko univerzo, stoji še ena plastika na temo NOB: Partizani, delo italijanskega kiparja Valerio Miroglio-a, ki je posvečena skupnemu boju jugoslovanskih in italijanskih partizanov proti fašizmu.
Ob prenovljenem nabrežju Pake je kip slavnega hrvaškega kiparja Ivana Meštrovića Žena ob morju, ki ga je mesto dobilo leta 1981 ob preimenovanju v Titovo Velenje.
Med mestnim središčem in Velenjskim jezerom, v neposredni bližini rudnika je nekaj zanimivih kipov tudi v Sončnem parku, npr. Rudarski manifest Cirila Cesarja
in Simboli rudnika, kiparja Vasilija Četkovića.
Kip rudarja pa se, kot se za rudarsko mesto navsezadnje spodobi, nahaja tudi na Titovem trgu. Imenuje se preprosto Rudar in je delo Alojza Kogovška.
V nasprotnem kotu glavnega trga se skriva še spomenik Nestlu Žganku, t.i. graditelju Velenja, ki so ga postavili leta 2009 in je delo Boštjana Drinovca. Nestl je upodobljen v rahlo povečani velikosti, stoji pa ob maketi Velenja iz leta 1959.